Niebawem czeka nas pierwsze z dwóch w tym roku, widoczne z Polski zakrycie Urana przez naturalnego satelitę Ziemi. W tym szybkim wpisie znajdziecie garść informacji na temat tego zjawiska.
Do zakrycia Urana przez Księżyc dojdzie w nocy z 14/15 września, około godziny 23:25 CEST. W chwili zakrycia Księżyc będzie znajdował się w fazie 77%, co skutkuje sporym blaskiem satelity i rozmywania obiektów wiele słabszych pod względem jasności i znajdujących się w pobliżu Księżyca – w tym przypadku Urana. Sama przedostatnia planeta Układu Słonecznego ma obecnie jasność +5,74 mag co jest wartością na granicy widoczności ludzkiego oka (oczywiście na ciemnym niebie, co w tym przypadku nie jest możliwe). Do zakrycia dojdzie od oświetlonej strony tarczy Księżyca, natomiast odkrycie planety nastąpi nieco ponad godzinę później, ok. 00:29 po nieoświetlonej stronie srebrnego globu.
Zakrycia planet (ale gównie tych bardzo jasnych) są zjawiskami które można obserwować bez żadnych przyrządów optycznych. Jednak w tym przypadku niezbędna jest co najmniej średniej wielkości lornetka (np. 12×60), ale lepszym wyborem będzie wykorzystanie przynajmniej średniej wielkości teleskopu, przez który bez większych trudności powinniśmy dostrzec Urana jako słabą „gwiazdkę” mimo blasku Księżyca.
Warto również zadbać o przygotowanie dokumentacji z przebiegu zjawiska, która urozmaici nasze obserwacje – czy to w formie fotograficznej, filmowej czy też w postaci tradycyjnej w postaci opisu słownego, a może i nawet własnoręcznie wykonanych szkiców. Opcji jest wiele, a sama dokumentacja takich zjawisk może być zarówno pamiątką jak i cennym źródłem informacji dla nas w przyszłości czy dla innych pokoleń.
Kolejne zakrycie Urana przez Księżyc czeka nas w grudniu.