Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Zaglądając w gwiazdozbiór Cefeusza – Mgławica Trąba Słonia IC1396A

Tytułowy Gwiazdozbiór Cefeusza jest obecnie świetnie widoczny w zenicie, więc warunki do obserwacji i fotografii jego skarbów są znakomite. Korzystając z tej okazji, postanowiłem w ostatnim czasie przyczaić się na Mgławicę van den Bergh 142 (IC1396A), znaną szerzej jako Trąba Słonia.


O samej konstelacji Cefeusza nie będę się rozpisywać, ponieważ znamy go z wpisu z serii “Poznajemy Gwiazdozbiory” – gdzie omówiliśmy temat Cefeusza oraz Jaszczurki

Główny bohater zdjęcia, czyli Trąba Słonia (van den Bergh 142) wyłania się z tła które tworzy mgławica powiązana z gromadą otwartą (IC1396). Trąba zawdzięcza swój kształt gwieździe HD 206267 która silnym gwiezdnym wiatrem wydmuchała jej strukturę. W obłoku tym zachodzą procesy gwiazdotwórcze. Wspomniana wcześniej IC1396 znajduje się 3000 lat świetlnych od Ziemi, a rozciąga się na kilkaset lat świetlnych. Na niebie jej pozorne rozmiary są olbrzymie – średnica kątowa wynosi ponad trzy średnice kątowe Księżyca. Mimo to jej słaba jasność powierzchowna sprawia, że jest słabo widoczna.

Fotografia została wykonana w październikową, bezksiężycową noc. Ta mgławica wymaga dobrego nieba, ponieważ jest dość ciemna, dlatego specjalnie wybrałem się ze sprzętem poza miasto, pod niebo klasy Bortle 4. Aby jeszcze łatwiej uwydatnić obszary mgławicowe, użyłem filtra “dualnarrowband” Optolong L-eNhance, który skutecznie blokuje zanieczyszczenie światłem, przepuszczając jedynie O-III oraz Ha.

IC1396A
IC1396. SV503 80mm ED, ASI071MC PRO, HEQ5 PRO, ASIAIR PRO, Optolong L-eNhance. ok. 5.5h materiału w klatkach 5min.

 

Udostępnij ten wpis znajomym!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *