Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Starlinki w Stellarium – poradnik

Views: 261

Celem tego poradnika jest pokazanie jak w łatwy sposób, dodać elementy orbitalne satelitów Starlink do programu w formie domowego planetarium jakim jest Stellarium. Jest to łatwy sposób na wizualizację trasy przelotów Starlinków na niebie, dla naszego miejsca zamieszkania.

Krok 1. Uruchomienie programu i otworzenie okna konfiguracji satelitów.

Gdy uruchomimy program, musimy otworzyć okno konfiguracji satelitów (Alt + Z) a następnie przechodzimy do zakładki „Źródła„.

Krok 2. Podanie źródła

Po przejściu do zakładki, klikamy na ikonę „+” a następnie wklejamy link do źródła z elementami orbitalnymi satelitów Starlink. Zatwierdzamy ponownym kliknięciem „+„. Gdy dodamy źródło, sprawdzamy czy jest ono zaznaczone po lewej stronie, a następnie przechodzimy do zakładki „Ustawienia„.

Link do TLE: https://celestrak.com/NORAD/elements/supplemental/starlink.txt

Krok 3.

W zakładce „Ustawienia” zaznaczamy opcje: „Podpisy„, „Orbity„,”Pokaż sztuczne satelity jako znaczniki„, „Ukryj niewidoczne sztuczne satelity„. Następnie zapisujemy ustawienia jako domyślne oraz klikamy „Zaktualizuj teraz„. W tym momencie nastąpi pobranie elementów orbitalnych satelitów z podanego przez nas źródła, po czym wyświetli nam się informacja o dodanych/zaktualizowanych satelitach.

Porada 1: automatyczna aktualizacja danych TLE przeprowadzana jest co 72 godziny, ale można skrócić ten czas. Częstsza aktualizacja danych przydatna jest gdy wystrzelono nową paczkę Starlinków, a ich elementy orbitalne szybko ulegają zmianie.

Krok 4.

Teraz wyświetlają nam się wszystkie widoczne w danym momencie Starlinki. Jeśli natomiast chcemy znaleźć konkretnego satelitę i zobaczyć jego orbitę na niebie, idziemy do zakładki „Satelity„, wyszukujemy i zaznaczamy na liście odpowiedniego Starlinka, zaznaczamy opcję „Orbita” i ewentualnie „Wyświetlane” (jeśli nie jest zaznaczone) i klikamy dwa razy na wybranego przez nas Starlinka. Na ekranie pojawia nam się Starlink, jego orbita oraz informacje dodatkowe.

Porada 2. Jeśli chcemy wyróżnić kolorystycznie naszego Starlinka i jego orbitę, pod opcją „Orbita” w zakładce „Satelity„, mamy możliwość zmiany koloru. W ten sposób zmienimy zarówno kolor znacznika i informacji o satelicie, ale również kolor orbity, który będzie w wyraźny sposób pokazywał w jakiej części orbity Starlink jest aktualnie widoczny a w jakiej części znajduje się w cieniu Ziemi, a więc jest niewidoczny.

Mamy nadzieję, że ułatwi wam to obserwacje satelitów Starlink. W razie pytań lub ewentualnych problemów, skorzystajcie z pola kontaktowego TUTAJ, lub piszcie w wiadomości prywatnej na naszym fanpage’u na facebooku.

 

2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *