Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Spojrzenie w kierunku Galaktyki w Trójkącie

Podczas sierpniowego zlotu AstroLife, do którego z pewnością będę jeszcze niejednokrotnie wracał, poświęciłem kawałek nocy na sfotografowanie Galaktyki w Trójkącie. Jest to druga pod względem jasności galaktyka (po M31), którą możemy obserwować na nocnym niebie. Galaktykę tą odkrył prawdopodobnie Giovanni Hodierna przed 1654 rokiem. 90 lat później, niezależnie odkrył ją również Charles Messier i umieścił w swoim katalogu pod numerem 33. Galaktyka należy do Lokalnej Grupy Galaktyk, do której należy również nasza Droga Mleczna i M31. Jasność obserwowana galaktyki wynosi około +5,7 mag, jednak jej niska jasność powierzchniowa sprawia, że jest zdecydowanie słabsza pod tym względem od M31. W bardzo dobrych warunkach, pod ciemnym niebie jest szansa dostrzeżenia jej gołym okiem, jako słabą, ulotną, rozmytą plamkę. Jest to wówczas najbardziej oddalony od nas obiekt widoczny gołym okiem. Oczywiście lepszym rozwiązaniem będzie odszukaniem jej przy pomocy lornetki lub teleskopu. Odnajdziemy ją 4,3 stopnia na północny-zachód od Mothallah (α Tri).

W ubiegłym wieku, Hubble wyjątkowo mocno przyglądał się zarówno Galaktyce Andromedy, jak i Galaktyce w Trójkącie, w której obserwował cefeidy. Badając zmiany ich jasności, zdołał obliczyć odległość do nich, i doszedł do wniosku, że leżą daleko poza Drogą Mleczną, zatem obserwowany obiekt nie jest kolejną mgławicą Drogi Mlecznej, a zupełnie odrębną galaktyką. To pozwoliło na inne spojrzenie na tego typu obiekty i małą rewolucję w astronomicznym światku.

Ta spiralna galaktyka bez poprzeczki jest swoją płaszczyzną dysku zwrócona do nas, co ułatwia nam badanie jej natury. Galaktyka ta odsłania nam około ponad 2300 obszarów H II, co czyni ją bardzo fotogeniczną. W jej strukturze możemy dostrzec także NGC604, czyli najbardziej gwiazdotwórczy obszar w grupie lokalnych galaktyk, oraz jednocześnie drugi najjaśniejszy obłok zjonizowanego wodoru.

20 klatkek x 5min gain 90 ASI071MC / Refraktor SV503 80mm ED / HEQ5 PRO / ASIAIR PRO guidowany przez ASI120mm mini i lunetkę SV106.
Udostępnij ten wpis znajomym!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *