Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Sławosz Uznański – Polak w rezerwowym korpusie astronautów ESA!

Views: 12

Ogromny sukces! Polski naukowiec Sławosz Uznański został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do rezerwowego korpusu astronautów. Pokonał ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy. To z pewnością jeden z najważniejszych dni w moim życiu, ale też wyjątkowy moment dla polskiej nauki i polskiego udziału w eksploracji kosmosu – powiedział.

 

Fot. Polska Agencja Kosmiczna via Twitter

23 listopada tego roku w Paryżu dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher dokonał prezentacji grupy wybranych astronautów. Stało się to podczas ostatniego dnia posiedzenia Rady ESA na szczeblu ministrów. Spośród ponad 22 500 kandydatów kontrakty z ESA dostanie 6 astronautów korpusu podstawowego, w tym jeden z niepełnosprawnością i 11 rezerwowych. Wśród grupy rezerwowej znalazł się polski naukowiec Sławosz Uznański.  Kosmonauci korpusu podstawowego mają praktycznie zapewnione loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a nawet szansę na wzięcie udziału w którejś z misji księżycowych NASA realizowanych we współpracy z ESA. Wybrani zostali kandydaci z Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgi i Szwecji. Rezerwowi w każdej chwili mogą do nich dołączyć i rozpocząć intensywne szkolenie, jeśli ESA rozszerzy programy załogowe, w szczególności wykorzystanie ISS – przekazała w informacji prasowej agencja Polska Agencja Kosmiczna.

„To z pewnością jeden z najważniejszych dni w moim życiu, ale też wyjątkowy moment dla polskiej nauki i polskiego udziału w eksploracji kosmosu – docenienie naszych osiągnięć i podkreślenie potencjału. Jako Polak jestem dumy, że będę reprezentował nasz kraj przy realizacji wspólnego, europejskiego programu kosmicznego. Nasz udział w nim już jest istotny. Jestem przekonany, że będzie znacząco większy.” – skomentował wybrany na astronautę Sławosz Uznański.

Kandydaci przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Starający się o status astronauty ESA musieli przejść szczegółowe badania medyczne i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych. Znalezienie się w tak elitarnym gronie jest ogromnym sukcesem Polskiego naukowca.

Dodatkową przewagę Polakowi dało doświadczenie nabyte w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie, gdzie pracuje jako operator Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC). Jest to urządzenie równie złożone i zaawansowane technologicznie jak Stacja Kosmiczna. Dr Uznański zajmuje się też projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie, a właśnie taka musi być stosowana w kosmosie. Doktorat z elektroniki i umiejętność prowadzenia badań naukowych to kolejne jego atuty przydatne na Stacji Kosmicznej.

Sławosz Uznański fot. ESA

„Jest to ogromny sukces naszego astronauty, ale także wyróżnienie Polski. Nasz rozwój i postęp cywilizacyjny jaki nastąpił w ostatnich dziesięcioleciach, został zauważony i doceniony przez partnerów europejskich. W czasie spotkań ESA usłyszałem wiele ciepłych słów o naszych firmach i naukowcach, którzy odgrywają coraz większą rolę w programach ESA. Mam nadzieję, że wybór Polaka do rezerwy astronautów będzie  zarazem najlepszym bodźcem, do dalszego rozwoju sektora kosmicznego w Polsce  jako sygnał, że rozwój kraju odbywa się poprzez inwestycje w najnowocześniejsze technologie – w tym te kosmiczne” – zaznaczył Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *