Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji z obserwacji która miała miejsce 15 września. Głównym celem było przetestowanie filtra O-III (oraz porównanie go z filtrem UHC), więc zdecydowana większość obiektów to mgławice, które bardzo dobrze reagują na wyżej wymieniony filtr.
Warunki obserwacyjne i informacje techniczne:
Czas i miejsce: 15.09.2020 godz. 20.00 – 23.00, Mystków k. Nowego Sącza.
Pogoda i seeing: około 14 stopni Celsjusza, średni wiatr który uspokoił się około godz. 22. Seeing 4/5*
*(gdy: 1- doskonała stabilność atmosfery i seeing, 5- fatalny seeing)
Sprzęt użyty przy obserwacjach:
Teleskop: SW 200/1000 HEQ5
Okulary: ES 30mm 70º, ES 18mm 82º ,Baader Hyperion 13mm 68º, TMB 4,5mm 58º
Filtry: UHC (noname), SVBONY O-III
Obserwowane obiekty (według kolejności)
M17 (Mgławica Omega) – W okularze 18mm i filtrze UHC dobrze widoczny kształt „kaczki”, mocno narysowana struktura tworząca ten kształt i lekko rozmyte struktury wokół, które wypełniają obiekt i nadają mu bardziej prostokątny kształt.
W okularze 18mm ale z filtrem O-III brzydkie kaczątko zmienia się w pięknego łabędzia, większa ilość detali, widoczne poszarpane struktury od spodu, obiekt jest bardziej wypełniony i kształtny. „Kaczka” wyraźnie wyróżnia się z zamglonego otoczenia, które w stosunku do UHC powiększyło się.
M16 (Mgławica Orzeł) – Lekkie zawiedzenie, w obu okularach i filtrach widoczna jedynie gromada gwiazd i nieoczywiste lekkie „mleko” pomiędzy nimi, które jest z trudem dostrzegalne.
M20 (Mgławica Koniczyna) – W okularze 18mm i filtrze UHC sprawia wrażenie owalnej, zwartej mgiełki otoczonej gwiazdami, z ciemniejszymi obszarami. Filtr O-III ukazał ciemne, oczywiste pasy przechodzące przez środek mgławicy pasy, które rozchodzą się aż do jej granic. Słabiej widoczny ogólny zarys mgławicy, jednak widok bardziej imponujący ze wględu na pasy.
M8 (Mgławica Laguna) – W filtrze UHC subtelna, zataczająca półokrąg mgiełka, bez wyraźnej struktury. widoczna zwarta gromada kilku gwiazd po jednej stronie. W filtrze O-III słabsza, gubiąca się w tle.
Jowisz – W okularze 13mm zbyt jasny, wręcz oślepiający. Widać było jedynie majaczenie pasów. Doskonale widoczne księżyce. Przy powiększeniu 222x planeta bardzo faluje ze względu na niskie położenie nad horyzontem i kiepski seeing. Wyraźnie widoczne dwa pasy atmosfery, brak wielkiej czerwonej plamy. Wszystkie cztery księżyce Galileuszowe widoczne, Europa i Ganimedes bardzo blisko siebie. Generalnie to właśnie te dwa księżyce tworzyły ciekawszy widok od samej planety.
Saturn – Również przy operowaniu tak wielkim powiększeniem obraz gazowego olbrzyma jest fatalny, widoczny pierścień bez przerwy Cassiniego, zlewający się z planetą. Widoczne księżyce ciężkie do identyfikacji.
NGC 6960 (Mgławica Miotła) – Fenomenalny widok w okularze 18mm z filtrem O-III. Gwiazda (52 Cygni +4,2 mag) lekko psuje obraz swoim blaskiem (oślepia). Genialnie widoczne struktury mgławicy, dolna część na prawo od gwiazdy cieńsza i wyraźniejsza, z drugiej strony rozchodząca się lekko i poszarpana. Przy zerkaniu wrażenie głębi mgławicy. Przy filtrze UHC słabszy kontrast, widoczna większa część mgławicy lecz wyraźnie słabsza i cięższa do obserwacji. W okularze 30mm mało szczegółów i kiepski widok ze względu na komę i wady optyczne.
NGC 6992 (Mgławica Welon) – Po pozytywnym zaskoczeniu na Miotle, Veil okazał się jeszcze wyraźniejszy. Tutaj też połączenie ES 18mm i filtra O-III ukazało wspaniały, głęboki obraz mgławicy z poszarpanymi strukturami. Widoczny kształt jak ze zdjęcia. Wydaje się, że O-III został stworzony dla całej pętli łabędzia.
NGC 6974 (Trójkąt Pickeringa) – ES 18mm i O-III, podobna do miotły, węższa z prawej strony, rozszerzająca się gu lewej stronie (co najmniej 2-3 razy) poszarpana na lewym końcu. Dobrze widoczne włókniste struktury. Wygląda jak młodszy brat NGC 6960.
M31, M32 (Galaktyka Andromedy) – Dobrze widoczne obie galaktyki w okularze 30mm, przeszkadzająca koma zniechęciła do przyglądania się tym galaktykom. Z pewnością do tego wrócimy przy lepszych warunkach i filtrze CLS.
M27 (Mgławica Hantle) – W okularze 18mm i bez filtra oczywisty widok ogryzka. Bez większych szczegółów, wygląda jak dwa wypełnione półksiężyce z mostem pomiędzy nimi. W filtrze UHC lepiej widoczne tło mgławicy, staje się bardziej okrągła. Bardzo dobry widok, główny składnik (ogryzek) lepiej widoczny. W filrze O-III spawia wrażenie ogromnej bańki. Fenomenalnie wyciągnięte tło mgławicy, jest okrągła z widocznymi strukturami. „Most” i „Półksiężyce” troszkę bardziej zagubione, jednak całokształnie widok w tym filtrze jest zdecydowanie najlepszy.
M76 (Mgławica Małe Hantle) – Bez filtra w okularze 13mm ledwo widoczna na wprost, a zerkaniem oczywista. Wygląda jak mała, okrągła bańka. W okularze 18mm i filtrze O-III widać, dlaczego nazywa się małe hantle. Mimo mniejszego przybliżenia, wyraźnie widoczny kształt ogryzka.
IC 1805 (Mgławica Serce) – W okularze 30mm i w każdej konfiguracji z filtrami widoczna jedynie gromada Melotte 15. Obiekt zdecydowanie tylko pod fotografie. W tych warunkach dostrzeżenie mgławicy wydaje się być nieosiągalne.
NGC 7000 (Mgławica Ameryka Północna) – W filtrze O-III z okularem 18mm widoczna mgławica ze zdecydowaniem wcięciem po środku. Kształtem przypominała Mgławicę Pacman, jednak z większym ciemnym wcięciem. Widoczny był zatem jej fragment, gdyż sama mgławica jest bardzo rozległa.
NGC 6826 (Mgławica Mrugająca) – Bardzo wymagający obiekt, który potrzebuje dobrych warunków i dużego powiększenia. Niestety, mimo błądzenia w okolicach, nie udało się dostrzec tej mgławicy planetarnej.
IC 5146 (Mgławica Kokon) – Doskonale widoczna czarna mgławica Bernard 168, na końcu której powinien znajdować się kokon, jednak we wszystkich konfiguracjach Okular-Filtr niedostrzegalna. Obiekt zdecydowanie pod filtr H-beta.
NGC 7293 (Mgławica Helix/Oko) – Kolejne niepowodzenie. Jasna, duża mgławica umknęła gdzieś w nisko położonym nad horyzontem Wodniku. Zdecydowanie przyjdzie jeszcze na nią czas.
NGC 7009 (Mgławica Saturn) – Zerkaniem widoczna w okularze 13mm bez filtra, w okularze 18mm z filtrem dobrze widoczna, wyraźnie niebieskawy odcień. Bardziej wygląda jak Saturn bez pierścienia.
Neptun – Uchwycony bez szczegółów w okularze 18mm, w okularze 4,5mm ze względu na swoje położenie i warunki atmosferyczne nieosiągalny.
Mars – W okularze 4,5mm bez filtra widoczne wyraźnie czapy lodowe i ciemniejsze obszary powierzchni tej planety. Z filtrem czerwonym czapy giną, jednak podniesiony jest kontrast ciemnych obszarów. Zniechęceni warunkami atmosferycznymi nawet nie nakładaliśmy filtra zielonego.