Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Przeloty ISS nad Polską: styczeń-luty 2022

Przed nami pierwszy w tym roku okres wieczornej widoczności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na polskim niebie. Od połowy stycznia do końca pierwszego tygodnia lutego czeka nas kilkadziesiąt przelotów, na wieczornym niebie, z których wiele będzie bardzo jasnych i dobrze widocznych, ze względu na dużą wysokość nad horyzontem. Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi informacjami na temat nadchodzących przelotów.


Przeloty ISS były już widoczne nad Polską na przełomie grudnia i stycznia przed wschodem Słońca. Jednak z uwagi, że poranne przeloty stacji są ciężkie do obserwacji ze względu na porę i konieczność wczesnego wstawania z łóżka, to wieczorne przeloty są najbardziej interesujące dla obserwatorów nieba.

Szczegółowy rozkład jazdy dotyczący przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską w okresie od połowy stycznia do pierwszych dni lutego, znajduje się w poniższej tabelce, wygenerowanej na stronie heavens-above.com. Godziny przelotów zostały przygotowane dla centralnej Polski, konkretnie miasta Łodzi. W pozostałych regionach Polski różnica w godzinach przelotu może różnić się o 1 lub maksymalnie 2 minuty. Również wysokość przelotu nad horyzontem może się różnić o kilka-kilkanaście stopni.

Dokładne dane dla Twojej lokalizacji możesz sprawdzić na www.heavens-above.com


Fotografowanie ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest również świetnym obiektem do sfotografowania. Choć wiele osób często ją pomija, to zdjęcia z jej udziałem potrafią wyjść dosłownie kosmiczne. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że do uchwycenia przelotu ISS nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu fotograficznego. A w zasadzie to wystarczy nam telefon lub obojętnie jaki aparat z w miarę szerokim obiektywem. Z jego pomocą możemy uchwycić linię przelotu ISS na niebie wraz z okolicznym krajobrazem.

Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na 60 sekundowym czasie naświetlania. Fot. własna.

Aby wykonać takie zdjęcie będziemy musieli ustawić długi czas naświetlania w naszym aparacie, najlepiej przynajmniej 30 sekund. Aby zdjęcie nie wyszło rozmazane będziemy potrzebowali ustawić aparat na statywie lub chociaż go stabilnie oprzeć. Ostrość ustawiamy na nieskończoność, tak aby gwiazdy były jak najmniejsze.

Dla posiadaczy większych teleskopów, najlepiej przynajmniej 8”, ISS może też okazać się bardzo interesującym obiektem do fotografowania. Z jego pomocą będziemy mogli uchwycić szczegóły stacji oraz moduły, które wchodzą w jej skład. Jednak ten sposób na robienie zdjęć Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest już o wiele bardziej wymagający. By wykonać takie zdjęcie będziemy musieli podążać naszym teleskopem z wpiętym do niego aparatem lub kamerą za stacją. Prowadzenie dużego teleskopu za tak szybkim i małym obiektem jest bardzo trudne i wymaga od nas bardzo dużo cierpliwości. Jednak efekty potrafią być niezwykłe

ISS z widocznymi panelami Słonecznymi sfotografowana za pomocą 16″ teleskopu. Autor: Mateusz Kalisz / Astrolife.

 

Udostępnij ten wpis znajomym!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *