Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Planowanie tranzytu ISS na tle Księżyca i Słońca

Views: 213

Nad naszymi głowami od kilku dni przelatuje Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Jest to więc idealny moment na próby obserwacji lub fotografii ISS. W dzisiejszym poradniku przedstawiamy jak zaplanować przelot Stacji na tle Księżyca lub Słońca, dzięki stronie ISS Transit Finder.

 1. Na początku potrzebuje określić nasze położenie geograficzne. Nie musi być ono bardzo dokładne, bowiem tranzyty obliczać będziemy dla pewnego obszaru wokół podanej lokalizacji. Najprościej znaleźć tę informację w internecie wpisując po prostu nazwę miejscowości i współrzędne geograficzne. Zwykle przy takich informacjach zawarta jest także wysokość nad poziomem morza, która również jest przydatna.
  Możemy także użyć opcji auto-lokalizacji lub wybrać miejsce na mapie bezpośrednio na stronie.
  Ja używam współrzędnych Nowego Sącza.
 2. Wchodzimy na stronę https://transit-finder.com/ i tam wpisujemy nasze koordynaty, kolejno:
  – Szerokość geograficzna, wysokość geograficzna, wysokość nad poziomem morza.
  3. Określamy zakres czasu, dla którego mają zostać wykonane obliczenia. Wpisujemy więc datę początkową i końcową.
  4. Wybieramy maksymalną odległość, jaką chcemy i możemy przebyć, by załapać się na tranzyt. W moim przypadku, jest to 30km. Po wpisaniu tej odległości, klikamy CALCULATE.

5. Po chwili uzyskujemy wyniki. Pokazują się nam wszystkie nadchodzące tranzyty lub bliskie przeloty, a wraz z nimi kluczowe informacje takie jak: wielkość kątowa i dystans do ISS, odległość kątowa ISS od środka obiektu, azymut, wysokość nad horyzontem, szerokość pasa widoczności, następnie ile sekund ISS będzie na tle obiektu oraz długość kątowa, jaką pokonuje ISS na tle obiektu.
Przydatna jest także grafika ukazująca tor lotu ISS i fazę naszego Satelity, jeśli tranzyt jest na jego tle.Klikając w „Show on map” możemy zobaczyć mapę wraz z trasą przelotu oraz obszarem widoczności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *