Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Opozycja Neptuna 2021

14 września br. przypada opozycja Neptuna czyli kulminacyjny moment jego najlepszej widoczności na nocnym niebie w sezonie 2021/2022. Z tej okazji przygotowałem garść informacji o samej planecie jak i kilka przydatnych informacji potrzebnych do odnalezienia ostatniej planety Układu Słonecznego.

O Neptunie słów kilka

Neptun jest najdalszą planetą układu słonecznego, czwartą pod względem średnicy i trzecią pod względem masy. Jego okres obiegu wokół Słońca trwa prawie 165 lat. Średnia temperatura to około -210 stopni Celsjusza. Prawdopodobnie jądro planety jest skaliste i lodowe. Na jego powierzchni można zaobserwować ciemną plamę wielkości Ziemi, która tak naprawdę jest trwałym cyklonem przemierzającym atmosferę Neptuna (podobnie jak Wielka Czerwona Plama na Jowiszu). W historii tylko jeden obiekt stworzony przez człowieka przeleciał w bliskim sąsiedztwie obok Neptuna, a była nim sonda Voyager 2, która odwiedziła tego gazowego giganta w 1989 roku. Podczas tego spotkania sonda wykonała wiele zdjęć samej planety jak i jej księżyców, w tym to które znajduje się poniżej.

Neptun – zdjęcie wykonane przez sondę kosmiczną Voyager 2 w 1989 . Źródło: NASA/JPL

Warunki obserwacyjne podczas tegorocznej opozycji

W dzień opozycji odległość między ostatnią planetą a Ziemią  będzie wynosić 28,917 jednostek astronomicznych czyli około 4,3 miliarda km. Wielkość tarczy planety w dniu opozycji wyniesie 2,36 sekundy, natomiast jasność Neptuna przez cały miesiąc kształtuje się na poziomie +7,69 magnitudo dlatego do jego obserwacji potrzebne jest ciemne niebo oraz co najmniej lornetka. W dzień opozycji górowanie Neptuna przypada około 00:35 CEST, wznosi się on wtedy na wysokość około 34 stopni ponad południowy horyzont.

Jak znaleźć Neptuna

Neptuna znajdziemy w gwiazdozbiorze Wodnika, około 4,3 stopnia na wschód od gwiazdy φ (Fi) Aquarii (+4,20 mag). Gwiazdę tę zlokalizujemy kierując się od Ety (η) Aquarii (+4,0 mag), która jest  najbardziej wysuniętą na wschód gwiazdą w charakterystycznym zygzaku czterech gwiazd; w stronę Lambda (λ) Aquarii (+3,70 mag) zwanej też Hydor. Jeśli poprowadzimy linię od Hydor po Fi Aqr to na przedłużeniu tej linii znajdziemy Neptuna, mijając po drodze gwiazdę 96 Aqr (+5,55 mag) która znajduje się około 2,8 stopnia od planety. φ (Fi) Aquarii możemy też odszukać kierują się od układu trzech gwiazd ψ (Psi) Aqr, w tym od najjaśniejszej z tej grupy ψ1 Aqr (+4,20 mag) przez χ Aqr (+4,90 mag).

Dokładna lokalizacja Neptuna na tle okolicznych gwiazd ukazana jest na poniższych mapkach.

Trasa Neptuna na tle gwiazd we wrześniu br. Źródło – Stellarium

 

Mapki z położeniem Neptuna w noc opozycji 14/15 września, godz. 23:00 CEST. Źródło – Stellarium

 


Źródła:

  1. Stellarium
  2. AlmSun
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Neptun

 

 

Udostępnij ten wpis znajomym!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *