Już jutro, 11 września przypada opozycja Neptuna czyli kulminacyjny moment jego najlepszej widoczności na nocnym niebie w sezonie 2020/2021. W dzień opozycji odległość między ostatnią planetą a Ziemią będzie wynosić 28,922 jednostek astronomicznych czyli około 4,3 miliarda km.
O Neptunie słów kilka
Neptun jest najdalszą planetą układu słonecznego, czwartą pod względem średnicy i trzecią pod względem masy. Okres obiegu słońca trwa prawie 165 lat. Średnia temperatura to około -210 stopni Celsjusza. Prawdopodobnie jądro planety jest skaliste i lodowe. Na jego powierzchni można zaobserwować ciemną plamę wielkości Ziemi, która tak naprawdę jest trwałym cyklonem przemierzającym atmosferę Neptuna (podobnie jak Wielka Czerwona Plama na Jowiszu).
Warunki obserwacyjne
Wielkość tarczy planety w dniu opozycji wyniesie 2,36 sekundy, natomiast jasność Neptuna przez cały miesiąc kształtuje się na poziomie +7,8 magnitudo dlatego do jego obserwacji potrzebne jest ciemne niebo oraz co najmniej lornetka. W dzień opozycji górowanie Neptuna przypada około 00:35 CEST, wznosi się on wtedy na wysokość około 35 stopni ponad południowy horyzont.
Jak znaleźć Neptuna
Neptuna znajdziemy w gwiazdozbiorze Wodnika, nieco ponad 2 stopnie na lewo od gwiazdy φ (Fi) Aquarii (+4,2 mag). Gwiazdę tę zlokalizujemy kierując się od Ety (η) Aquarii (+4,0 mag), która jest najbardziej wysuniętą na wschód gwiazdą w charakterystycznym zygzaku czterech gwiazd; w stronę Lambda (λ) Aquarii (+3,7 mag) zwanej też Hydor. Jeśli poprowadzimy linię od Hydor po Fi Aqr to na przedłużeniu tej linii znajdziemy Neptuna.
Dokładna lokalizacja Neptuna na tle okolicznych gwiazd ukazana jest na poniższych mapkach.
Źródło: Program Stellarium
Źródło: Program Stellarium